piatok 22. júla 2011

Štát baží po ďalšom zlacnení hypoték

Štát baží po ďalšom zlacnení hypoték Pred nedávnom štát presadil zmeny pre klientov bánk a stavebných sporiteľní, okrem tohto chystá ďalšie zmeny. Do medzirezortného pripomienkového konania v utorok 10. mája predložilo ministerstvo novely zákonov o bankách a stavebnom sporení, ktoré by podľa slov ministra financií Ivana Mikloša mali viesť k väčšiemu sprehľadneniu a k zníženiu poplatkov a úrokov.
Podľa neho totiž toto zloženie podpory nie je efektívne. "Ceny pre hypopôžičky a hypotéky sú jedny z najvyšších a štátne príspevky nie sú dostatočne efektívne," povedal Mikloš. Od 1. januára budúceho roka by sa možnosť refixácie úrokov na hypotékach mohla týkať aj starších hypoték, a to spred roka 2003. Ale podmienkou prestupu starých hypoték do inej banky bude, že sa musí znížiť úroková sadzba a nesmie sa predĺžiť lehota splatnosti. Tieto zmeny by sa nemali týkať len hypotekárnych úverov, ale aj úverov ručených nehnuteľnosťou určených na obstaranie alebo pôžičiek na bývanie.

Problémom stavebného sporenia je podľa Mikloša nízka efektívnosť štátnej podpory, kde sa vynakladá zhruba 40 mil. eur ročne, problémom sú vysoké poplatky. "Nechceme a nebudeme zavádzať nejakú priamu reguláciu poplatkov, ale podmienime poskytnutie štátnej prémie maximálnou výšku poplatkov," pokračoval Mikloš. Nuž táto výška poplatkov by mala byť podľa neho nižšia, ako je v súčasnosti. Za vedenie účtu navrhuje rezort maximálne jedno euro mesačne, resp. 12 eur ročne, dnes je to 18 eur ročne. Ďalej navrhuje za vedenie účtu stavebného úveru maximálne jedno euro mesačne, za uzavretie zmluvy 0,9 % z cieľovej sumy, doteraz to bolo jedno percento. Ministerstvo zároveň chce zrušiť poplatok za spracovanie úveru.

Ďalším krokom je to, že rezort chce presadiť, aby štátna prémia bola vyplácaná podľa toho, kedy bola zmluva uzavretá. Ak sa zmluva uzavrie v novembri, štátna prémia sa nevyplatí za celý rok, ale adekvátne k danému dňu. "Predpokladáme, že len z toho by mohla byť úspora 8 mil. eur od roku 2013," uviedol Mikloš. Efektom týchto opatrení by mal byť aj pokles poplatkov zo súčasných 42 mil. eur na 32 mil. eur, ministerstvo tiež predpokladá úsporu 13 mil. eur ročne na vynakladanie štátnej prémie. No ale zároveň, ak klient požiada a dostane medziúver, nebude mať nárok na štátnu prémiu.

Prvá stavebná sporiteľňa, ktorá je najväčšou stavebnou sporiteľňou na Slovensku, oznámila, že stanovisko s ďalšími dvoma stavebnými sporiteľňami oznámi v utorok 10. mája na spoločnej tlačovej konferencii. "Návrh na zmenu zákona o stavebnom sporení, ktorý predložil minister financií na tlačovej konferencii, nepoznáme v konečnej verzii, pretože finálne znenie pracovná komisia pri MF SR nedohodla," povedal predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš.

Poskytujeme odborné poradenstvo na vysokej úrovni pre bankové a nebankové úvery. Ponúkame riešenia aj klientom, ktorí majú exekúcie alebo im hrozí dražba nehnuteľností, vyskúšajte finančnú službu Pôžička, Quatro pôžičky alebo produkt Pôžička pre každého.

Žiadne komentáre: